Inflacja a zakupy – dowiedz się jak ochronić swój portfel!
Czy ostatnimi czasy na myśl przed zakupami pojawia się u ciebie obawa? Czy zdarza ci się rezygnować z produktów, które dotychczas jadłaś/eś ze względu na ich wysoką cenę? Podczas nabijania produktów na kasę z przerażeniem obserwujesz rosnącą kwotę?
Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałaś/eś twierdząco to znak, że czas to zmienić.
W ostatnim wysoka inflacja to nasza smutna rzeczywistość i na własnej skórze możemy przekonać się o rosnących cenach produktów i usług. O ile niektóre z nich nie są dla nas niezbędne i możemy z nich zrezygnować, tak kupowanie produktów żywnościowych z których komponujemy nasze posiłki to podstawa naszego przeżycia i prawidłowego funkcjonowania.
Co zatem możemy zrobić, aby nie załamać się podczas nabijania naszych produktów na kasę?
Krok I. Wciel się w role domowego intendenta i zaplanuj swoje posiłki. Ustal ze swoją rodziną przewidywany jadłospis na kilka dni lub cały tydzień. Bądź przy tym kreatywny/a do granic możliwości! Jeżeli gotujesz rosół – zjedz wywar, a z pozostałych warzyw i mięsa przygotuj paszteciki, kaszotto lub zapiekankę. Wykorzystuj produkty na 100%. Jeżeli uda ci się kupić marchewkę z natką – zjedz jej korzeń, a z zielonej części zrób pesto do makaronu, dodaj ją do wywaru lub zamroź na później.
Krok II. Zrób porządną listę zakupów! Zapisz produkty, które są niezbędne do realizacji jadłospisu oraz ich ilość. Jeżeli zdarza Ci się robić zakupy w jednym sklepie, spróbuj dostosować listę zakupów w kolejności jakiej nabędziesz je w sklepie. Jeżeli więc wchodząc do sklepu wchodzisz na warzywno/owocową alejkę, twoją listę zakupów powinny rozpoczynać właśnie te produkty. Dzięki temu zrobisz zakupy szybciej i taniej, ponieważ wiesz po co idziesz!
Krok III. Zainstaluj sobie aplikację, która pozwala na przegląd gazetek prawie wszystkich sklepów. Dzięki niej możesz również wyszukać interesujący Cię produkt i sprawdzić, w którym sklepie możesz nabyć go w najlepszej cenie.
Krok IV. Po powrocie do domu zorganizuj swoją lodówkę i inne miejsca w których trzymasz produkty spożywcze. Trzymaj się zasady FIFO (Pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi), wykorzystaj więc produkty, które nabyłaś/eś wcześniej, są już w twojej lodówce i ich data ważności jest najkrótsza. Pozwoli to na niemarnowanie żywności i oszczędzenie pieniędzy!
Wypróbuj powyższe sposoby i daj znać czy pozwoliły Ci zaoszczędzić.
Sprawdź inne artykuły Strefa smaku Śniadania