SMAKOLOGIA – DIETETYK KLINICZNY

berberys-wlasciwosci-smakologia

Berberys – jak cytryna północy pomoże ci obniżyć poziom cukru we krwi?

Dziś przyjrzymy się jednemu z tajemniczych skarbów natury, którym jest berberys. Te małe czerwone owoce nie tylko przyciągają wzrok swoim intensywnym kolorem, ale także kryją w sobie szereg korzyści zdrowotnych. Zanurzmy się zatem w świat tego niewielkiego, ale potężnego owocu nazywanego także „polską cytryną” lub „cytryną północy”, który pomoże ci obniżyć glikemię krwi.

Czym jest berberys?

Berberys to roślina znana od wieków ze swoich właściwości zdrowotnych. Owoce berberysu są drobne, czerwone i kwaskowate, o smaku przypominającym żurawinę. Wiele gatunków berberysu jest uprawianych ze względu na swoje korzyści dla zdrowia, a ich składniki sprawiają, że są one doskonałym dodatkiem do różnorodnej diety. Jakie składniki odżywcze zawiera w sobie berberys?

Składniki odżywcze:

Berberys jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Owoce te zawierają przede wszystkim:

  • Berberyna: (alkaloid izochinolinowy),
  • Witamina C,
  • Witamina A,
  • Witamina K,
  • Fosfor,
  • Mangan.

Jakie właściwości ma berberys?

  1. Reguluje glikemie krwi: Ma szczególne zastosowanie u osób z problemami ze zbyt wysoką glikemią krwi (hiperglikemia, za wysoki cukier we krwi, cukrzyca, stan przecukrzycowy). Berberyna swym działaniem przypomina insulinę, przez co zwiększa wykorzystanie glukozy w tkankach, tym samym obniżając jej stężenie we krwi obwodowej.
  2. Właściwości immunomodulujące oraz przeciwzapalne. Z uwagi na zawartość witaminy C oraz berberyny. O tym jakie inne, naturalne pokarmy mają działanie przeciwzapalne pisałam TU TU.
  3. Ma korzystny wpływ na mikrobiom jelitowy: Ze względu na korzystny wpływ na układ pokarmowy. Berberyna cechuje się wysoką aktywnością względem chorobotwórczych bakterii, wirusów, grzybów oraz pasożytów.
  4. Obniża ciśnienie tętnicze krwi: Wykazuje działanie hipotensyjne, przez co jest niezwykle często stosowana u osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym lub jako środek profilaktyczny.
  5. Poprawia profil lipidowy krwi: wykorzystywana jest często w celu obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi.
  6. Pomaga w redukcji masy ciała: ze względu na regulację metabolizmu kwasów tłuszczowych oraz glukozy w mięśniach, a także oddziaływanie na enzym AMPK.

Przeciwwskazania i interakcje z lekami:

Pomimo licznych właściwości prozdrowotnych zanim zaczniemy regularnie spożywać berberys, warto najpierw skonsultować się z lekarzem. W związku z tym, iż berberyna może wpływać na metabolizm niektórych leków, istnieje ryzyko interakcji. Pacjenci przyjmujący metforminę nie powinni przyjmować dodatkowo berberysu, bowiem wzajemne działanie obu tych substancji,  mogłoby skutkować hipoglikemią. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny stosować berberysu. Berberysu nie należy podawać również małym dzieciom.

Co przygotować z berberysu?

Możesz wykorzystać go do:

  • Naparów,
  • Lemoniad,
  • Jako zamiennik cytryny w herbacie (kwaśny, lekko cierpki smak),
  • Konfitur,
  • Soków,
  • Dżemów,
  • Jako zamiennik rodzynek (w serniku 😊),
  • Do owsianek, jaglanek, itd.

Oto krótka podróż do tajemniczego świata berberysu! Mam nadzieję, że teraz będziecie bardziej zaznajomieni z tym owocem i zdecydujecie się go spróbować, zachowując jednocześnie zdrowy rozsądek i konsultując się z ekspertem, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dbanie o swoje zdrowie zaczyna się od małych kroczków, a berberys może być jednym z nich!

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments